Мрежов хардуер

Мрежов хардуер
1. Мрежови интерфейсни карти (NetWork Interface Card NIC) 
Използват се още понятията мрежов aдаптер, мрежова адаптерна карта, мрежова карта или LAN карта. 
1.1. Същност и предназначение 
За комуникиране по мрежа винаги се изисква някакъв вид мрежов интерфейс. Когато се свързвате към мрежа отдалечено посредством аналогова телефонна линия, мрежовият интерфейс е вашият модем. В една локална мрежа подобна роля се пада на мрежовия адаптер. В голяма част от компютрите мрежовият адаптер е под форма на мрежова интерфейсна карта (network interface card - NIC), но в последно време мрежовият адаптер се вгражда в дънната платка. Ако вграденият компонент се повреди или е с недостатъчна скорост, може да се добави сменяема карта в слота PCI или PCI-Express на настолните компютри, а на лаптопите - в слота CardBus PC Card (PCMCIA) или ExpressCard.
Мрежов хардуер
Мрежов хардуер
1.2. Основни функции
Предназначението на мрежовата карта е да обработва и синхронизира съобщенията течащи по преносната среда, без да ангажира процесора и RAM паметта на работната станция. Основните функции са следните: 

1.) Преобразуване и подготовка на данните за изпращане от компютъра към мрежовия кабел: · преобразуване формата на данните от паралелен в сериен – при предаване и обратно – при приемане. · преобразуване на цифровите сигнали в електрически или оптични, така че да могат да се предават по преносната среда. 

2.)Изпращане на данните към друг компютър. · Установяване местоположението на адаптера. Всеки адаптер има индивидуален адрес, 48-битов идентификатор, който е прогорен в ROM чипа на картата, за да го отличава от всички други произведени в света адаптери. Нарича се физически адрес или MAC адрес - на името на слоя от OSI модела. За да се осигури уникалност, ІЕЕЕ предоставя блокове от адреси на всеки производител. Идентификатора на производителя се съдържа в първите 24 бита на MAC адреса. · Комуникация между картата и периферната шина на компютъра в процеса на предаване и приемане на данните. 

3.) Управляване на потока от данни между компютъра и кабелната система. · Установяване параметрите на обмена между адаптерите, реализиращи връзката. Преди да започне обмена на данни, двете карти постигат споразумение за параметрите на обмена - максимален размер на изпращаните групи от данни, скорост на предаване, времеви съотношения и други. · Обмен на данни, след установяване параметрите на обмена
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.